Bojkot Erika Lindrosa

Bojkot Erika Lindrosa

Každý hokejový fanúšik vie, kto bol Erik Lindros. Každý ho pozná ako tvrdého power forwarda, ktorý dokázal zbierať v priemere bod na zápas. Málokto však pozná obrovskú aféru pri drafte, ktorú spôsobila jeho nechuť hrať za Quebec Nordiques, čo viedlo až k prestupu siedmych hráčov.

Kto bol Erik Lindros v roku 1991? V Kanade ho už vtedy prezývali "The Next One" ako potencionálneho nástupcu Wayne Gretzkeho (prezývaný "The Great One"). V sezóne 90/91 hral za Oshawa Generals, kde nazbieral v 57 zápasoch úctihodných 149 bodov a pridal 189 trestných minút! Bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča OHL a medzi scoutami bol považovaný za jednoznačnú draftovú jednotku. O Lindrosa malo hneď od začiatku záujem viacero klubov, no prvý ťah v prvom kole patril jednoznačne tímu Quebec Nordiques, ktorý v dvoch sezónach po sebe zaznamenal iba 28 výhier dokopy. Lindros sa už pred draftom verejne vyjadril, že za Nordiques nenastúpi aj keď si ho vyberú. Tvrdil, že mu nevyhovuje francuzština, ktorou sa hovorí v Quebecu a radšej by sa dostal do anglicky hovoriaceho trhu. Nordiques to aj napriek týmto vyjadreniam skúsili a potiahli ho ako draftovú jednotku. Hneď na draftovej ceremónií si ani neobliekol dres Quebecu a iba ho držal v rukách. S Quebecom zmluvu nepodpísal a na sezónu 91/92 sa vrátil naspäť do OHL do Oshawa Generals. Lindros dostal údajne od Nordiques viacero ponúk, ktoré do poslednej odmietol. Šepkalo sa aj o zmluve na 10 rokov v hodnote 50 miliónov dolárov, ktorú avšak vedenie Nordiques nikdy nepotvrdilo. Nakoniec v júni 1992 to vedeniu Nordiques docvaklo, že Lindros za nich naozaj nikdy nenastúpi a rozhodli sa Lindrosa predať. Ani tento prestup sa nezaobišiel bez kuriozity.

20teho júna sa ústnou formou dohodli na prestupe do Philadelphia Flyers. Vedenie Flyers dostalo povolenie kontaktovať priamo hráča, či by bol ochotný za ich organizáciu nastúpiť. Lindros by prestup akceptoval, avšak vedenie Nordiques sa 80 minút po ústnom potvrdení prestupu do Flyers rozhodli potvrdiť prestup Lindrosa do New York Rangers, opäť iba ústne. Ponuka od Flyers zahŕňala mená ako Mike Ricci, Rod Brind'Amour, Mark Recchi, Steve Duchesne, Ron Hextall, Dominic Roussel, viacero ťahov v prvých draftových kolách a 15 miliónov dolárov, pokiaľ Rangers ponúkli Sergei Nemchinov, Tony Amonte, Alexei Kovalev, James Patrick, buď brankára John Vanbiesbrouck alebo Mike Richter, taktiež viaceré ťahy v prvom draftovom kole a 20 milliónov dolárov. Celý prestup nakoniec putoval pred arbitrážny súd, ktorý rozhodol v prospech Flyers. Do Nordiques nakoniec putovali Hextall, Duchesne, Ricci, Simon, Kerry Huffman, Peter Forsberg, ťah v prvom kole v 1993 a 1994 NHL Entry Draft a 15 miliónov dolárov.

Lindros podpísal vo Philadelphii kontrakt na 5 rokov v hodnote 24 miliónov dolárov. Ako nováčik zarobil v jeho prvej sezóne 2 milóny dolárov, kým Gretzky v časoch jeho najväčšej slávy zarobil maximálne 3 milióny ročne. V prvej sezóne nastupoval na pozícií centra medzi Recchim a Fedykom v útočnej formácií prezývanej "Šialené osmičky". Počas jeho pôsobenia vo Flyers sa v roku 1997 prebojovali do finále Stanley Cupu, kde nakoniec podľahli Detroitu Red Wings. Naopak klub Quebec Nordiques sa v roku 1995 presťahoval do Colorada a v roku 1996 vyhrali Stanley Cup, kde Forsberg a Ricci (ktorý boli súčasťou prestupu) hrali kľúčovú úlohu v tomto úspechu.

Štatistiky

Open Ice Hit

Refuse to lose