Interesting hockey - Muž v maske

Interesting hockey - Muž v maske

V dnešnom hokeji je maska absolútne nevyhnutná súčasť výstroje brankára. Avšak v minulosti sa našli borci, ktorí sa nebáli postaviť medzi tyčky s holou tvárou.
Vieš kto stojí za zrodom brankárskej masky?


Jacques Plante je meno, ktoré netreba predstavovať. Tento legendárny brankár zažil najväčšiu slávu v drese Montrealu Canadiens, kde v rokoch 1955 až 1960 výrazne dopomohol Habs k zisku piatich Stanley Cupov po sebe.
Plante začal nepravideľne nosiť kryt tváre na tréningoch, pretože mal často problémy so zápalom dutín avšak nikdy nie na zápasoch.
Zmena prišla počas zápasu s New York Rangers, keď ho do oblasti tváre zasiahla strela od Andyho Bathgate. Hra bola prerušená a Plante sa presunul do šatne, kde mu zranenia zašili. Zo šatne sa následne vrátil na ľad v maske, aj napriek nesúhlasu trénera. Keďže Habs vtedy nemali žiadnu brankársku dvojku, tréner Toe Blake nemal inú možnosť než pustiť Planteho na ľad maskovaného.
Montreal nakoniec zápas vyhral a od tohoto zápasu ťahal 18-zápasovú šnúru výhier. Plante na žiadosť trénera nastúpil na zápas proti Detroitu Red Wings bez masky, ktorý Habs prehrali 3:0. Odvtedy už bez masky nenastúpil.
Plante si vďaka maske vyslúžil množstvo urážok a v očiach mnohých sa stal zbabelcom, avšak nakoniec sa maska etablovala. V sezóne 1973-1974 nastúpil Andy Brown ako posledný brankár bez masky, odvtedy sú všetci brankári v maske.

Open Ice Hit

Refuse to lose