Krvavé zranenie Richarda Zedníka

Krvavé zranenie Richarda Zedníka

Keď vyhľadávate Richarda Zedníka na google, nájdete viac článkov o jeho zranení než o jeho hráčskych úspechoch. Rišo nebol žiadna superstar v NHL, no zato to rozhodne nebol ani zohrievač lavičky. V 754 zápasoch nastrieľal 200 gólov a k tomu pridal 179 asistencii. Do histórie hokeja sa však navždy zapísal brutálnym zranením, ktoré utrpel 10. februára 2008 na ľade Buffala. Vtedy obliekal dres klubu Florida Panthers, ktorého najväčšia hviezda v tom roku bol fínsky center Olli Jokinen (za Floridu vtedy nastupoval aj Jozef Stumpel s Branislavom Mezeiom).

Je paradoxné, že práve spomenutý spoluhráč Jokinen ho v tomto zápase takmer pripravil o život. Pri vysokom forcheckingu za súperovou bránou sa dostal Jokinen do kolízie s bekom Sabres Clarkom MacArthurom, pričom mu vyleteli nohy do vzduchu. Neštastnou náhodou práve okolo korčuloval Rišo a korčula Jokinena sa šuchla Rišovi o krk a preťala krčnú tepnu. Rišovi zachránila život jeho pohotová reakcia, pričom sa okamžite snažil si tepnu priškrtiť a rýchlo korčuloval na striedačku, kde ho prevzal tímový lekár. 

Medici na štadióne sa snažili čo najskôr zastaviť krvácanie a následne bol prevezený do nemocnice. Podľa tvrdení lekárov aj napriek závažnosti situácie bol Rišo celý čas pri vedomí a reagoval na podnety. Hra bola prerušená až na 20 minút, pretože krvavú škvrnu z ľadu musela prísť vyfrézovať rolba. Pri Rišovom odvoze zo štadióna vyhlásili, že je jeho stav stabilizovaný, začo si aj na súperovom ihrisku vyslúžil "standing ovations". V nemocnici mu následne tepnu zašili. Naštastie tepna nebola celá prerezaná ale iba natrhnutá. Keby bola celá prerezaná tak sa tepna scvrkne naspäť do krku a je veľmi zložité rýchlo zastaviť krvácanie.

Riša prepustili z nemocnice 16. februára ale bohužiaľ kvôli zraneniu vynechal zvyšok sezóny. Rišo si záznam incidentu pozrel iba 1 krát. Okamžite si uvedomoval vážnosť situácie, pretože podľa jeho tvrdení mal pocit ako keby ho niekto dobodal. Do NHL sa vrátil v nasledujúcej sezóne, kde v 70 zápasoch nazbieral 33 bodov (17+16).

Podobné zranenie utrpel aj brankár Buffala Clint Malarchuk v roku 1989. Obe zranenia vyvolali diskusiu o potrebe používania nákrčníkov. Momentálne sú nákrčníky povinnosťou pre mladých hráčov, profesionálny hokejisti ich nenosia.

Video (len pre silné povahy)

https://www.youtube.com/watch?v=0pdTnprcJcI

OpenIceHit

Refuse to lose