Neslávny koniec kariéry Martyho McSorleyho

Neslávny koniec kariéry Martyho McSorleyho

Marty McSorley sa zrejme najviac preslávil tým, že bol súčasťou prestupu slávneho Wayneho Gretzkeho z Edmonton Oilers do Los Angeles Kings. Meno Donald Brashear bude tiež povedomé každému hokejovému fanúšikovi, ktorý letné mesiace bez hokeja trávi sledovaním starých hokejových bitiek na youtube. Čo však spája týchto dvoch hokejistov, okrem toho, že to boli poriadni bitkári? Je to jeden veľmi nepekný incident, ktorý sa udial 20. februára v roku 2000 na ľade Vancouver Canucks.

Obaja zastávali rolu takzvaných enforcerov - tvrdých hráčov ktorí chránili hviezdy v tíme. Ich primárna úloha nebola dávať góly ale chrániť spoluhráčov. Často trávili na ľade iba pár minút za zápas aj to často naskočili na ľad iba na bitku. Ked niekto špinavo zahral zákrok na Wayne Gretzkeho, musel sa spovedať hneď viacerým enforcerom (McSorley, Semenko). Táto skutočnosť umožňovala technickým hráčom sa viac sústrediť na hru a ich pozornosť nebola odvedená nejakou zákernosťou. Táto rola sa v modernom hokeji postupne stráca, každopádne názory na úroveň fyzikality a bitiek ako takých v NHL sú rôzne. 

V osudný deň hral Boston Bruins, za ktorých vtedy nastupoval McSorley, proti Vancouveru Canucks. Spomínaní hráči sa v zápase už raz pobili, pričom bitku vyprovokoval McSorley ale vyhral ju Brashear. Počas celého zvyšku zápasu sa McSorley pokúšal vyprovokovať odvetnú bitku s Brashearom. Zápas prebiehal v napätej atmosfére, hráči si na kĺzisku nič nedarovali a vyvolali viacero ďalších šarvátok. Avšak v poslednej minúte zápasu (4,6 sekundy do konca), ktorý bol už rozhodnutý (Canucks vyhrávali 5:2), na modrej čiare pri obrannom pásme Canucks sekol McSorley hokejkou Brashearovi po temene hlavy. Brashear po rane padol na zem ako vrece a tvrdo narazil hlavou na ľad, pričom mu odletela helma. Ostal ležať v bezedomí, pričom zvyšok tímu Canucks chcel vidieť krv McSorleyho. Do bitky sa s ním pustil brankár Canucks Garth Snow. McSorley zchádzal z ľadu v rukách rozhodcov, pričom na neho ľudia z hľadiska hádzali odpadky.

Incident mal nakoniec až súdnu dohru - okrem dištancu na jeden rok dostal McSorley podmienku na 18 mesiacov za "napadnutie so zbraňou" (assault with a weapon). McSorley sa už do NHL nikdy nevrátil. Počas dištancu sa pokúšal pokračovať v kariére hokejistu v Anglicku a v Nemecku, čo mu nakoniec nevyšlo skrz zákaz od IIHF. Nakoniec sa mu podarilo získať angažmá v nižšej severoamerickej lige IHL v tíme Grand Rapids Griffins, za ktorých odohral ešte 14 zápasov.

Brashear si celý incident nepamätá skrz otras mozgu. Do hry sa vrátil ešte počas bežiacej sezóny a v NHL odohral ešte dalšich 8 sezón.

https://www.youtube.com/watch?v=YbTPFo6znZo

Open Ice Hit

Refuse to lose