Slovak Players in NHL (season 2018/2019)

Slovak Players in NHL (season 2018/2019)

Hey hokejový fans!

Viete koľko Slovákov hralo v NHL v minulej sezóne? 21. Dvadsaťjeden. Prekvapený? Samozrejme odrbávam, správny počet Slovákov v NHL bol 9. Iba deväť hráčov slovenkého pôvodu nastúpilo na klziská najlepšej hokejovej súťaže sveta. V tejto pravidelnej rubrike si postupne prejdeme jedného po druhom, komu sa darilo a komu naopak nie.

1. Tomas Tatar

Tomas Tataaaaaaar (https://www.youtube.com/watch?v=5wUXuIcRGi4 - niečo úžasné! Tohoto fanúšika Montrealu Canadiens jednoducho musíte milovať ked po pár pivkách začal vykrikovať Tomášove priezvisko s americkým prízvukom. Tomášom (ktorého v Montreale prezývaju Tuna) začíname túto rubriku pretože sa mu zo všetkých Slovákov v NHL darilo najviac. Nie každý veril, že dokáže nájsť stratenú formu po nie veľmi vydarenej sezóne 2017-2018, kde sa počas pôsobenia vo Vegas Golden Knights viackrát nezmestil do kádra a zápasy sledoval z tribúny (aj keď myslím že to bolo z časti spôsobene aj tým, že coach Gallant nechcel kaziť zohraté lines, keďže Tomáš prišiel do klubu počas rozbehnutej sezóny). Avšak hneď od začiatku sezóny Tomaš zápas čo zápas neprajníkom dokázal, že sa mýlili. Bol to opäť ten Tatár, ktorého sme poznali z Detroitu - získaval puky, strieľal dôležité góly a taktiež pravidelne ukazoval geniálny um pre hokej.

Bola to jeho doposiaľ bodovo najúspešnejšia sezóna v kariére, kde sa mu podarilo nastrieľať 25 gólov a k tomu pridať 33 asistencií (58 bodov). Avšak najväčší rozdiel oproti minulej (a dá sa povedať aj predminulej) sezóne v jeho hre bol v počte získaných pukov (takeaways) - 52 oproti 45 a 34 z minulých sezón. V tejto štatistike bol najlepší spomedzi hráčov Habs. Počet asistencií ukazuje aj na Tomášovú kreativitu, kde viackrát ukázal že so spoluhráčmi funguje chémia a dokázali viackrát za zápas prihrávkami v pásme zodvihnúť divákov zo stoličiek. V plus mínus štatistike je prvý v rámci klubu (+/- 21), čo dokazuje jeho ohromný prínos pre celé mužstvo. Ďalší pozitívny aspekt u Tomáša je "offensive zone positioning" - čo v preklade znamená, že v útočnom pásme stojí tam kde má stáť. Množstvo gólov ktoré dal boli teče alebo dorážky - dokázal to z dôvodu, že bol presne tam kde mal byť a následne zvládol pohotovo zareagovať. Popri tom má Trto výbornú strelu švihom, ktorú vie streliť bez prípravy a aj ju perfektne umiestniť (so 195 strelami bol tretí najčastejšie strieľajúci hráč Habs, z nich 142 bolo švihom), rýchle ruky ktoré dokážu vymiešať celú defenzívu a položiť brankára. 

Gólový zostrih:

https://www.youtube.com/watch?v=Hiv1DsK9nbU

Zlaté ručičky:

https://www.youtube.com/watch?v=atXxUdqayS8

Zaujímavosť na záver - atribúty Tomášovej palice

https://www.youtube.com/watch?v=fRKHZ8nblcE

Trto sa v Montreale opäť hokejovo našiel, držíme mu palce nech mu budúca sezóna vydá ešte lepšie než ta minulá!

 

OpenIceHit

Refuse to lose