Slovak Players in NHL (season 2018/2019) - part 2

Slovak Players in NHL (season 2018/2019) - part 2

Ahojte

Po týždni pokračujeme v článkoch o Slovákoch v NHL! Keďže v minulom týždni sme začali od najúspešnejšieho, hneď na úvod písania pokračovania som sa chvíľu potrápil s tým, kto je druhý najúspešnejši alebo ako presne kvantifikovať úspech. Sú to body (Pánik)? Alebo je prebojovanie sa do finále Stanley Cupu viac (Chára)? Čo takto byť jedno z najväčších pozitívnych prekvapení vo výkonnosti (Černák)?

Po dlhšej úvahe som zvolil Erika Černáka! Prečo? Dozvieš sa v článku.

2. Erik Černák

Kto by povedal na začiatku sezóny, že Erik Černák bude kľúčový hráč pre Tampa Bay Lighnting, víťaza Presidents Trophy? Väčšina očakávala od Erika výkony niekde medzi farmou a NHL, no Erik nakoniec všetkých prekvapil a stal sa stabilnou súčasťou Bleskov.

Sezónu začal na farme v tíme Syracuse Crunch, kde nazbieral v 9 zápasoch slušných 7 bodov (2+5). Do zostavy Bleskov mu pomohli zranenia stabilných hráčov, kde sa postupne vypracoval na top4 obrancu hrajúcim v druhom obrannom páre s Ryanom McDonaghom. Erik si hneď od začiatku vybudoval reputáciu zodpovedného hráča na puku, ktorý sa nebojí hrať do tela. Oba body dokazujú aj štatistiky - počas sezóny mal v priemere 3,4 hits za zápas a iba 19 stratených pukov (giveaways) za sezónu. Erik mal veľký prínos aj v ofenzíve, aj keď jeho bodové štatistiky (5 gólov a 11 asistencií) tomu nenaznačujú. Avšak vysoké +/- 25 dokazuje opak aj napriek tomu že väčšinu striedaní začínal v obrannom pásme (53,1%). Tiež treba spomenúť, že Erikova rola bola skôr defenzívneho charakteru, ciže nižšie bodové štatistiky nemusia byť negatívny ukazovateľ. V zbabranom playoff pre Bleskov bol najlepší v tíme v bodovaní (0 gólov a 3 asistencie) a ako jeden z mála hráčov Tampy si dokázal v playoff udržat výkonnosť zo sezóny (pre mňa osobne jednoznačne najlepší hráč Bleskov v PO). Skvelú výkonnosť si všimlo aj vedenie Bleskov a v playoff dostal väčši ice-time (v priemere 21:29 min na zápas oproti 19:15 min počas sezóny). Na majstrovstvách sveta ukázal že vie hrať ofenzívne a bodovať, tak dúfajme že sa mu ice-time a ofenzívna rola v tíme bude iba navyšovať. Kde Erik zaostáva poďľa štatistických čísel sú takzvane prechody do a z útočneho pásma (offenzive zone entries & exits). Avšak pri sledovaní zápasov Bleskov som vôbec nenadobudol dojem, že by to nejako negatívne vplývalo na hru tímu (môže byť aj tím, že jeho dvojička v obrane exceluje v týchto čislach - plus osobne nepovažujem túto štatistiku za reálny ukazovateľ, keďže nerozlišuje či hráč puk iba nahodil alebo ho zaviezol do pásma a rozohral).

Gólové akcie:

https://www.youtube.com/watch?v=oIm-7IKkQgU

Erik nie je žiadna padavka a nebojí sa zhodiť rukavice ani pred takým tvrďákom akým je Tom Wilson:

https://www.youtube.com/watch?v=osjdmjNJUdg

Čo dodať na záver? V rámci nováčikov v NHL si Erik vo väčšine štatistík urdžuje miesto v top 10 a podľa viacerých renomovaných analytikov je najväčším prekvapením sezóny (kde ho uprednostňujú aj pred tohtoročným zázrakom Jordanom Binningtonom z Blues). Za rok spravil ohromný posun vo výkonnosti a trend ukazuje, že bude nadalej stúpať. Pevne veríme, že čoskoro donesie na Slovensko Stanley Cup a v budúcnosti dosiahne až na Norris Trophy!

 

Open Ice Hit

Refuse to lose