Slovak Players in NHL (season 2018/2019) - part 3

Slovak Players in NHL (season 2018/2019) - part 3

Ahojte!

Vitajte pri ďalšom pokračovaní článkov o Slovákoch v NHL! O kom to bude tento týžďeň Vám napovie nasledujúca hádanka: má "to" 2 metre, trénuje od rána do noci, necíti absolútne žiadnu bolesť a jeho rovesníci sú už dávno na dôchodku.

Samozrejme je to nezničiteľný stroj Zdeno Chára, ktorý si aj napriek pokročilému veku v stále mladnúcej a rýchlejšej NHL vie nájst miesto medzi najlepšími.

3.Zdeno Chára

Zdeno sa stal po ukočení kariéry Matta Cullena najstarším hráčom v NHL. Evidentne je pre Zdena vek iba číslo, keď s prehľadom zvládol obrovský nápor celého playoff, či už psychicky alebo fyzicky. Pre mňa je to jeden z najinteligentnejších a najtvrdšie makajúcich hráčov v NHL. Jeho život je absolútny príklad, či už po športovej ako aj po osobnostnej stránke, kde ukazuje, aký veľký vplyv musí mať jeho slovo v kabíne. Zdeno nikdy nebol dobrý korčuliar, avšak vedel si to vždy vykompenzovat či už fyzikalitou, tvrdou strelou alebo neskôr aj leadershipom. Vždy exceloval v obrannej hre, čomu napomáha dĺžka paže v kombinácii s najdlhšou hokejkou v NHL. Poďme sa teda pozrieť trochu detailnejšie na poslednú sezónu.

V 62 zápasoch v základnej časti nazbieral 14 bodov (5+9), resp. v 23 zápasoch playoff dal 2 góly a 6 prihrávok. Exceloval v +/- (22 v základnej vs 16 v playoff), kde patril medzi najlepších v Bruins. Stále dostával slušný zaberák vo veľkej porcií ice time, pričom si slušnú časť odkrútil v oslabeniach. Obrovská výhoda je jeho zone coverage - keď si položí hokejku na ľad, dokáže zblokovať prihrávku na veľkom priestore. Taktiež je iba málo hráčov, ktorí dokážu vyhrať fyzický súboj so Zdenom skrz jeho rozmery a stabilitu. V porovnaní s predchádzajúcimi sezónami znížil počet hitov, čo mu ale vôbec neubera na rešpekte. Jeho rola je, aj bola prevažne defenzívneho charakteru, napriek tomu je, aj bol čiastočne platný aj v ofenzíve skrz tvrdú strelu. Dodnes drží rekord v najtvrdšej strele - neuveriteľných 108,8mph (175kmh)!! S pukom zbytočne nešpekuluje, prihrávky posúva do voľného priestoru. Jeho prihrávky možno nie sú až tak kreatívne ako u iných bekov, avšak Zdeno neni puck moving Dman, ale skala v obrane, cez ktorú hocikto neprejde.

Chára v štvrtom zápase finálovej série zblokoval puk sánkou. Osobne mi jeho výraz tváre po strele vôbec nenaznačoval bolesť ale skôr sklamanie, že nebude môcť nadalej hrať. Mal problém s rečou avšak na ľad nastúpil opäť už v šiestom zápase, čo dokazuje jeho obrovský zápal a chuť ísť príkladom.

Popri hokeji málo kto vie, že Zdeno hovorí šiestimi rečami a v posledných rokoch je investor a ambasádor úspešneho slovenského produktu - pásky Specter Tape. Taktiež ako jeden z prvých hráčov bojoval za práva a akceptáciu gay hráčov v profesionálnych športoch.

Bojovník a srdciar

https://www.youtube.com/watch?v=dzSTthX82Ik

Výber hitov (pastva pre oči)

https://www.youtube.com/watch?v=8z2yeJ5KjL8

Zdeno má zatiaľ zmluvu na nadchádzajúcu sezónu, avšak s jeho tréningovou rutinou veríme, že pár sezón v NHL ešte vydrží.

Open Ice Hit

Refuse to lose