Slovak Players in NHL (season 2018/2019) - part 4

Slovak Players in NHL (season 2018/2019) - part 4

Ďalším slovenským hráčom, ktorému sa pozrieme na kariéru, je jeden z najtalentovanejších slovenských aktívnych hráčov. Nie vždy avšak dokázal šikovnosť prezentovať v počte bodov a v NHL musel viackrát zmeniť pôsobisko. Je ním rodák z Martina Richard Pánik.

4. Richard Pánik

Rišo začal s hokejom neskôr ako jeho rovestníci, avšak netrvalo dlho a bol o level vyššie než všetci ostatní. Už v mladšom veku ukázal obrovský cit pre hru, rozum a nesmierny talent. V bodoch patril medzi špičku a tak si ho všimol Třinec, kde pokračoval v nastolenom trende a následne ho v druhom kole draftovala Tampa Bay Lightning. V Tampe kvôli nedôvere trénera strávil až priveľa času na farme (kde sa mu bodovo veľmi darilo) a prvú sezónu, strávenú celú v NHL už hral v Toronte. V 76 zápasoch nastrieľal 11 gólov a k tomu pridal 6 asistencií, čo sa vedeniu Toronta nezdalo a opäť sa musel sťahovať - tento krát do Chicaga. Tu zažil najúspešnejšiu sezónu, kde často nastupoval v prvej lajne a podarilo sa mu nazbierať 44 bodov (22G+22A). V ďalšej sezóne znova zmenil pôsobisko, v trade dvoch veľmi talentovaných hráčov, ktorý ešte nenaplnili svoj potenciál na 100% (Pánik za Duclaire) sa sťahoval do Arizony. Poslednú sezónu strávil celú v drese Coyotes avšak v lete sa stal nechráneným hráčom a opäť sa musí sťahovať. Podpísal 4 ročný kontrakt s Washington Capitals.

Ako som už v článku spomínal, minulú sezónu strávil v Arizone, ktorá skončila tesne pod priečkami zaručujúcimi postup do playoff. Prebojovať sa do playoff bola ambícia klubu, avšak sezóna by sa stále dala považovať za úspešnú. Rišo v nej nastrieľal 14 gólov a pridal 19 asistencií a v bodoch bol šiesty najproduktívnejší hráč klubu. Na ľade strávil v priemere 16:37min (určite by si zaslúžil viac), taktiež dostával šancu v presilovkách, kde sa nejako extra nepresadil (0+2). Rišo má nielen počas tejto sezóny ale aj počas celej kariéry problém s konzistenciou v bodovaní. Často prejde viacero zápasov bez bodu, následne chytí bodovú šnúru a časom opäť sklzne, čo je myslím dôvod, prečo nedostáva väčší ice time. V takeaways patrí k najlepším v klube so 46 získanými pukmi. Keď pozrieme hlbšie do hokejových štatistík, vidíme že Rišo je najčastejšie strieľajúcim hráčom počas 5on5 hry (on-ice shot attempts per 60 minutes played) a taktiež vedie štatistiku v celkovom počte strelených gólov, keď bol na ľade (on-ice goals for). Hlavne posledná spomínaná štatistika dokazuje veľký ofenzívny prínos, aj keď to priamo na jeho bodovaní nie je vidieť. Popri tom sa Rišo nevyhýba fyzickej hre (1.8 hit na zápas) a taltiež sa nebojí postaviť pred bránu cloniť a tečovať. Popri tečoch a dorážkach obľubuje strelu švihom, s ktorou sa mu podarilo viackrát prekonať aj najlepších brnkárov v NHL.

Súhrn gólových momentov z poslednej sezóny

https://www.youtube.com/watch?v=ziA6eWZOS5s

Neuveriteľný nájazd z prípravného zápasu pred MS

https://www.youtube.com/watch?v=TVqvJmyT_gQ

Pevne veríme, že s dlhšou zmluvou dostane Rišo kľud na palicu a bodovo exploduje. Hlavne už žiadne sťahovanie...

Open Ice Hit

Refuse to lose