Slovak Players in NHL (season 2018/2019) - part 5

Slovak Players in NHL (season 2018/2019) - part 5

Konečne prišiel na rad aj náš aktuálne jediný gólman v NHL Jaroslav Halák! Jaro minulý rok vymenil pôsobisko - podpísal na dva roky zmluvu s Bostonom ako nechránený hráč. Zmena mu rozhodne prospela. Viac info v článku...

5. Jaroslav Halák

Posledné 2 sezóny vo farbách New York Islanders neboli pre Jara nejako obzvlášť úspešne. Avšak keď sa pozrieme na jeho kariérne štatistiky spred poslednej sezóny, tak to napriek tomu vyzeralo veľmi pozitívne:

  • 232 výhier, 150 prehier, 48 remíz (resp, prehry po predĺžení).
  • 2.50 inkasovaných gólov na zápas
  • .916 percento úspešných zákrokov
  • 42 čistých kônt
  • ocenenie Williama M. Jenningsa počas pôsobenia v Blues (najmenej inkasovaných gólov)

Takéto čísla mu môže väčšina gólmanov iba závidieť. Jaro počas kariéry zažil veľa úspechov, ale ako býva zvykom, tak sa aj viackrát potrápil (napríklad v sezóne 2016/2017 sklzol vo výkonnosti a väčšinu sezóny odchytal na farme). Posledná sezóna však bola pre Jara opäť jedna z úspešnejších. Zmena prostredia mu prospela a podarilo sa mu stať sa oporou mužstva a viac než zástupcom Tukku Raska. Jaro bol oficiálne plánovaný ako dvojka, avšak počas základnej časti si čas v bránkovisku rozdelili skoro rovnomerne (Jaro nastúpil v 40 zápasoch, Rask v 46). Inak tomu bolo v playoff, kde to Bruins dotiahli až do finále a Stanley Cup im ušiel o vlások po prehre v "game seven". Rask odchytal celé playoff sám, aj napriek tomu, že počas sezóny mal Jaro lepšie štatistiky a pôsobil istejšie.

Názory na to, kto mal nastúpiť v playoff po základnej časti boli rôzne. Keď sa však pozrieme do štatistík, Jaro prekonal Raska v každej oblasti. Či sa pozrieme do základných štatistík alebo rozšírených, Jaro jednoznačne dominuje v každom aspekte. Najväčší rozdiel je vidno v pomerne modernej štatistickej hodnote, ktorá podľa mňa dokáže realne definovať jedným číslom brankárov výkon a tou je tzv. GSAA (goals saved above average). Je to porovnanie priemernej percentuálnej úspešnosti zákrokov brankárov spomedzi celej ligy prirovnanej k počtu striel daného brankára. Následne sa takto vyráta koľko gólov by inkasoval "priemerný brankár" a toto číslo sa odráta od počtu inkasovaných gólov daného brankára. Ak je hodnota záporná, brankár chytá podpriemerne. Rask skončil na -0.2 a Jaro na 18.82 (v playoff mal Rask GSAA 14.16). Rask v playoff chytal famózne ale stále nemôžme vylúčiť, že by Jaro zachytal ešte lepšie. Odhliadnúc od Raska sa jaro nestratí ani v porovnaní s celou ligou. Vo väčšine štatistík sa Jaro nachádza medzi TOP 20. Obzvlášť by som chcel vytiahnut 5 shutoutov a 4 asistencie (áno čitaš správne), kde sa delia o prvenstvo v počte nazbieraných kanadských bodov medzi brankármi spolu s Coreym Crawfordom (tiež 4A).

TOP 5 zákrokov

https://www.youtube.com/watch?v=S95BbzEItsg

Jaro rozhodnie nie je žiadna padavka

https://www.youtube.com/watch?v=AM6RU5cPYR4

Ešte rok mu bude platiť zmluva v Bruins, následne sa stane nechráneným hráčom. Ak si udrží formu tak si myslím, že nebude mať najmenší problém nájsť si ďalšie angažmá v najlepšej hokejovej lige na svete.

Open Ice Hit

Refuse to lose