Spánok počas dňa? Pre niekoho luxus, pre profi hokejistov absolútna povinnosť

Spánok počas dňa? Pre niekoho luxus, pre profi hokejistov absolútna povinnosť

Spánok je pravidelný stav odpočinku, pozorovaný u všetkých druhov cicavcov, vtákov a rýb. Je charakterizovaný spomalením rytmu dýchania, tepu srdca, nižšou citlivosťou na vonkajšie podnety, zvýšenou mierou anabolizmu - syntéza bunkových štruktúr, a zníženou mierou katabolizmu - zánik bunkových štruktúr (pre "intelektuálov" - proste regeneruješ). Aspon toto o ňom tvrdí wikipedia. Pre nás bežných smrteľníkov sa dá spánok definovať aj ako komatický stav z preťaženia v práci alebo v krčme. Ako to však vnímajú hokejisti (resp. profesionálny atléti)?

Rôzne štúdie dokázali, že 85% cicavcov spáva v menších intervaloch pravidelne viackrát počas dňa. Človek spadá do zvyšných 15%, pretože si delíme deň na časť, kedy sme hore a časť, kedy spíme. Hokejisti sa avšak v tejto kategórií odlišujú od zvyšku, pretože spánok počas dňa (hlavne počas dňa kedy sa hrá zápas - game day) tvorí veľmi dôležitú súčasť mentálnej a fyzickej prípravy. Pre niektorých hráčov je spánok tak dôležitý, že všetky ostatné aktivity plánuju okolo času vyhradeného na spánok.

Spánok ako taký ešte má veľa záhadných zákutí, ktorým nerozumejú ani vedci ktorý sa venuju iba spánkovému výskumu. S určitosťou však vieme potvrdiť jeho pozitívne účinky na celkové zdravie, reflexy, mieru sústredenia a hlavne regeneráciu po záťaži, čo sú kľúčové aspekty pre hokejistu. Sezóna v NHL trvá od septembra (training camp) zhruba do apríla, kedy končí základná časť (82 zápasov). Úspešné playoff vie sezónu natiahnuť až do júna (maximum 28 zápasov). Tréningový proces a zápasové nasadenie tvoria neskutočnú záťaž a regenerácia je pre hokejistu dôležitejšia ako pre akéhokoľvek iného atléta.

Štandardne sa zápasy v NHL začínajú hrať o 19:00 a končia zhruba 21:30. To nie je až tak neskoro, avšak po zápase majú hráči ešte mediálne a iné klubové povinnosti plus miera vzrušenia je príliš veľká na to, aby dokázali hneď zaspať. "Je to veľmi ťažke zaspať po zápasoch, všetky zmysly sú naštartované na maximum. Nemyslím si, že existuje hráč, ktorý je schopný zaspať pred 1:00 ráno po zápase, čo je väčšinou už 3 alebo 4 hodiny po dohratí. Celé telo a zmysly sú v pozore. Chce to čas kým to povolí," tvrdil Travis Boyd (Washington Capitals) v jednom rozhovore k spánku. Keď sa hráč poriadne nevyspí, efekt sa prejaví hneď ďalší deň na tréningu. Celú situáciu zhoršuje ešte aj extenzívne cestovanie, ktoré je s NHL spojené. Najhoršie sú takzvané back-to-back games, kedy hráči hrajú viacero dní po sebe v rôznych mestách. V takých prípadoch sa hráčom odporúča využiť každý voľný moment na spánok. Či už je to cestovanie alebo rôzne čakania a prestoje.

Na hráčov paradoxne môže negatívne vplývať aj odvrátená strana spánku - keď ho je príliš veľa. Viacero hráčov tvrdí, že je určite lepšie spať menej ako to prehnať. “Musíte si to vedieť zmanagovať, čím ste starší tým menej spánku potrebujete. Pre mňa osobne je horšie to so spánkom prehnať, ako mať menší deficit,” vyjadril sa Braden Holtby (Washington Capitals). V priemere hráči spávajú počas dňa od 20min po 3hodiny. Bohužiaľ neexistuje nejaký zázračný vzorec, ktorý by vedel zadefinovať spánkovú rutinu pre každého. Je to niečo čo si hráč dokáže vyladiť podľa svojich potrieb "za pochodu", dokopy s optimálnym stravovním a tréningami.

Mnoho ľudí často obetuje spánok na úkor práci alebo zábave. Pre profesionálneho hokejistu to neprichádza do úvahy a často je to problém, ktorý sa bežným ľuďom môže zdať malicherný ale pre hráčov môže byť vážny (spať na úkor času stráveneho s rodinou a deťmi by sa nepáčilo aj mnohým nešportovcom). Preto sa tomu prikladá náležita pozornosť.

Takže šup šup do perín a dobrú noc!

 

Open Ice Hit

Refuse to lose