Útek Sergeja Fedorova

Útek Sergeja Fedorova

Sergej Viktorovič Fedorov bol jeden z najlepších hráčov európskeho pôvodu v NHL. Väčšinu kariéry hájil farby Detroitu Red Wings, ktorému výrazne počas jeho pôsobenia dopomohol k trom Stanley Cupom. V roku 1990 však ešte obliekal dres moskovského CSKA. Sergej spolu s vedením Red Wings zosnovali plán, ako sa dostať spoza Železnej Opony. Viac info v článku!

Fedorov počas kariéry odohraj 1248 zápasov, v ktorých nastrieľal 483 gólov a pridal 696 asistencií. Drvivu väčšinu odohral na pozícií centra, veľmi zriedkavo nastúpil aj na krídle. Okrem Red Wings v NHL nastúpil za Mighty Ducks of Anaheim, Columbus Blue Jackets a Washington Capitals. O hokejistov spoza Železnej Opony bol v časoch socializmu veľký záujem. V Amerike sa hral fyzický hokej a prevažovala jednoduchosť v hre, naopak v Európe sa hralo technickejšie a európsky hráči boli omnoho šikovnejší a ofenzívne kreatívnejší. Preto sa kluby snažili hráčom pomôcť pri emigrácií. Podobne to bolo aj v prípade Fedorova, ktorého emigrácia vyvolala mediálny boom.

Zásluhy za plán emigrácie sa pripisujú Jimovi Litesovi, vtedajšiemu viceprezidentovy Red Wings. Kluby z NHL často draftovali ruských hráčov aj napriek riziku, že sa hráčom nepodarí emigrovať a tým pádom by prišli o ťah v drafte. Fedorov, ktorý vtedy nastupoval za klub CSKA Moskva (v útoku spolu s Mogilnym a Pavlom Burem), bol draftovaný Red Wings v štvrtom kole (celkovo 74-tý). Celý tím CSKA Moskva vtedy priletel do amerického Portlandu odohrať priateľský zápas ako "predzápas" pre turnaj dobrej vôle (1990 Goodwill Games), na ktorom mal nastúpiť tím ruskej federácie.

Jeden večer keď sa tím presunul na hotel, Fedorov vystupoval z autobusu ako posledný. Všetci hráči sa chystali na večeru, Fedorov mal však namierene inam. V hotelovej lobby ho totižto už čakal Lites, ktorý tam nenápadne čítal noviny. Za hotelom čakala priparkovaná limuzína, v ktorej sedel vtedajší coach Red Wings Nich Polano. Polano sa tváril veľmi nervózne, dokonca až tak že vodič limuzíny nadobudol dojem, že sa jedná o únos a chcel zo zákazky vycúvať.

Plán sa môže zdať teraz veľmi banálny, avšak v tej dobe by stačilo, žeby niekto z funkcionárov klubu CSKA rozpoznal niekoho z vedenia či už Red Wings alebo akéhokoľvek iného klubu a určite by zvýšili kontrolu svojich hráčov. Naštastie pre Red Wings nikto nikoho nespozoroval a Fedorov sa hneď po vstupe do lobby prihovoril Jimovi Litesovi lámanou anglictinou: “Ready to go, Jim?”. Lites sa zdvihol zo stoličky a pomaly sa začali presúvať k autu. No v tom z výťahu vystúpil Fedorovov spoluhráč a spolubývajúci Sergej Tchekmarev.

Fedorov teraz na túto chvíľu spomína s úsmevom no podľa jeho slov mu vtedy nebolo všetko jedno. Tchekmarev bol o hlavu vyšší a keby si zaumienil, že Fedorova nepustí nikam, plán emigrácie by bol v troskách. Fedorov vtedy pristúpil k spoluhráčovi a oznámil mu, čo má v úmysle. Tchekmarev si spočiatku myslel že Fedorov žartuje, tak mu spomenul že mu o emigrácií môže porozprávať pri večery. Fedorov avšak trval na svojom odchode. Tchekmarevovi daroval všetky peniaze, ktoré pri sebe mal a spolu s Litesom nastúpil do limuzíny. Peniaze mu daroval kvôli tomu, že sovietsky režim by mohol Tchekmarekovi spraviť peklo zo života kvôli tomu, že nechal Fedorova odísť. Od nástupu do auta už všetko išlo hladko a na letisku ich čakal súkromný jet majiteľa Red Wings Mikea Ilitcha.

Ruská strana vtedy trvala na tvrdení, že Fedorov bol unesený proti svojej vôli. Fedorov žiaril hneď od prvej sezóny v NHL - Calder Trophy pre najlepšieho mladíka mu ušla iba o chlp (skončil druhý za Dirkom Grahamom). Dostal sa do All Star Rookie výberu medzi najlepších nováčikov, pričom nastrieľal 31 gólov a pridal 48 asistencií. Fedorov neskôr nastupoval v jednej z najlepších pätiek v celej NHL "The Russian Five" ale o tejto line určite napíšem ešte v budúcnosti, takže stay tuned!

https://www.youtube.com/watch?v=4NRgtftb39I

Open Ice Hit

Refuse to lose